  • DNF10-250M-2K
DNF10-250M-2K
advertisement
Manufacturer No:
DNF10-250M-2K
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNF10-250M-2K
Package:
Datasheet:
DNF10-250M-2K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNF10-250M-2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Electrolytic Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Body Material
    Copper
  • Packaging
    Reel
  • Series
    Disco™
  • Published
    2005
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Body Plating
    Nickel
  • Terminal and Terminal Block Type
    TAB TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.225 (5.72mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    6 mm2
  • Length
    24.13mm
  • Length - Overall
    0.950 24.13mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm