  • DNF14-205FIB-C
DNF14-205FIB-C
advertisement
Manufacturer No:
DNF14-205FIB-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DNF14-205FIB-C
Package:
Datasheet:
DNF14-205FIB-C
Description:
Quantity:
In Stock : 1262
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DNF14-205FIB-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Blue
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.9mm
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.160 (4.06mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    2.5 mm2
  • Length
    19.8mm
  • Width
    7.9mm
  • Length - Overall
    0.780 19.81mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm 0.205 5.21mm