  • DP-241-4-28
DP-241-4-28
advertisement
Manufacturer No:
DP-241-4-28
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-DP-241-4-28
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DP-241-4-28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.44lb 199.58g
  • Published
    2009
  • Series
    Two-4-One™
  • Size / Dimension
    60.30mm Lx33.30mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    60.3mm X 31.8mm X 34.9mm
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Power
    6W
  • Power - Max
    6VA
  • Output Voltage 1
    28V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    28V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • VA Rating
    6 VA
  • Height
    36.2mm
  • Height Seated (Max)
    36.20mm
  • Length
    60.3mm
  • Width
    31.8mm