  • DPC-10-120
DPC-10-120
advertisement
Manufacturer No:
DPC-10-120
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-DPC-10-120
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPC-10-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.188lb 85.28g
  • Published
    2009
  • Series
    DPC
  • Size / Dimension
    34.90mm Lx28.60mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    OPERATING FREQUENCY: 50-500 HZ
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    1.2W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    120mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 240mA Series 120mA
  • Output Power
    1.2W
  • Power - Max
    1.2VA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Operating Frequency-Max
    0.5kHz
  • Operating Frequency-Min
    0.05kHz
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Output Voltage 2
    5V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    1.2 VA
  • Height
    30.1mm
  • Height Seated (Max)
    30.15mm
  • Length
    34.9mm
  • Width
    28.6mm