  • DPC-12-800
DPC-12-800
advertisement
Manufacturer No:
DPC-12-800
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-DPC-12-800
Description:
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
DPC-12-800
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Frequency
    500Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Number of Contacts
    8
  • Max Output Current
    1.6A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.6A Series 800mA
  • Output Power
    10W
  • Power - Max
    10VA
  • Output Voltage 1
    6.3V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Output Voltage 2
    6.3V
  • VA Rating
    10 VA
  • Height
    41.3mm
  • Height Seated (Max)
    41.27mm
  • Length
    47.6mm
  • Width
    36.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    0.563lb 255.37g
  • Published
    1997
  • Series
    DPC
  • Size / Dimension
    47.60mm Lx36.50mm W