  • DPC-20-220
DPC-20-220
advertisement
Manufacturer No:
DPC-20-220
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-DPC-20-220
Package:
Datasheet:
Description:
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPC-20-220
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.313lb 141.97g
  • Published
    1997
  • Series
    DPC
  • Size / Dimension
    41.30mm Lx31.80mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Max Power Dissipation
    4.4W
  • Frequency
    500Hz
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Number of Contacts
    8
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    220mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 440mA Series 220mA
  • Output Power
    4.4W
  • Power - Max
    4.4VA
  • Output Voltage 1
    10V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Output Voltage 2
    10V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    4.4 VA
  • Height
    34.9mm
  • Height Seated (Max)
    34.92mm
  • Length
    41.3mm