  • DPC-56-420
DPC-56-420
advertisement
Manufacturer No:
DPC-56-420
Manufacturer:
Signal Transformer
HK JDW NO:
728-DPC-56-420
Description:
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
DPC-56-420
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    0.75lb 340.19g
  • Series
    DPC
  • Size / Dimension
    41.30mm Lx57.20mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Additional Feature
    OPERATING FREQUENCY: 50-500 HZ
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    24W
  • Max Output Current
    420mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 840mA Series 420mA
  • Output Power
    24W
  • Power - Max
    24VA
  • Output Voltage 1
    28V
  • Operating Frequency-Max
    0.5kHz
  • Operating Frequency-Min
    0.05kHz
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 28V Series 56V
  • Output Voltage 2
    28V
  • VA Rating
    24 VA
  • Height
    34.9mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    41.3mm
  • Width
    57.2mm