  • DPD050055-P5P-TC
DPD050055-P5P-TC
advertisement
Manufacturer No:
DPD050055-P5P-TC
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-DPD050055-P5P-TC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPD050055-P5P-TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wall
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    2.32Lx1.77W x 1.56 H 59.0mmx45.0mmx39.5mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    2.5W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Approval Agency
    cULus
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    120VAC
  • Output Current
    550mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    2.75W
  • Voltage - Output
    5V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
  • Height
    39.624mm