  • DPG60I300HA
DPG60I300HA
advertisement
Manufacturer No:
DPG60I300HA
HK JDW NO:
401-DPG60I300HA
Package:
TO-247-2
Datasheet:
DPG60I300HA
Step5Bar-code shipping tag
DPG60I300HA
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Series
    HiPerFRED™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    PURE TIN
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.4V @ 60A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    450A
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.72V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    450A
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    550A
  • Reverse Voltage
    300V