  • DPM4W1P5K-F
DPM4W1P5K-F
advertisement
Manufacturer No:
DPM4W1P5K-F
HK JDW NO:
192-DPM4W1P5K-F
Package:
Radial
Datasheet:
DPM4W1P5K-F
Description:
DPM 1.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DPM4W1P5K-F
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    DPM
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.850Lx0.669W 47.00mmx17.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR, Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    40mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    40.005mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    1.575 40.00mm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    1.102 28.00mm
  • Length
    47mm
  • Width
    17mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C