  • DPS180055UPS-P13/RP
DPS180055UPS-P13/RP
advertisement
Manufacturer No:
DPS180055UPS-P13/RP
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-DPS180055UPS-P13/RP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPS180055UPS-P13/RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wall
  • Operating Temperature
    10°C~40°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    2.36Lx1.73W x 0.98 H 60.0mmx44.0mmx25.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    9.9W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Efficiency
    65%
  • Max Output Current
    550mA
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    550mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    10W
  • Voltage - Output
    18V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug R/A, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 9.5mm
  • Height
    24.892mm