  • DPS240050UPS-P6N
DPS240050UPS-P6N
advertisement
Manufacturer No:
DPS240050UPS-P6N
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-DPS240050UPS-P6N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DPS240050UPS-P6N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Wall
  • Operating Temperature
    10°C~40°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    2.36Lx1.73W x 0.98 H 60.0mmx44.0mmx25.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Efficiency
    65%
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Negative
  • Polarization
    Negative Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    500mA
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    12W
  • Voltage - Output
    24V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
  • Height
    24.892mm