  • DR0608-682L
DR0608-682L
advertisement
Manufacturer No:
DR0608-682L
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-DR0608-682L
Package:
Datasheet:
DR0608-682L
Description:
Quantity:
In Stock : 289
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DR0608-682L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 hours ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    25mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Lead Length
    4mm
  • Lead Spacing
    3.5mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    6.8 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    3.9A
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    25mOhm
  • Inductance Tolerance
    20%
  • Inductance-Nom (L)
    6.8 µH
  • RMS Current (Irms)
    5.7A
  • Self Resonant Frequency
    30MHz