  • DR18-205B-C
DR18-205B-C
advertisement
Manufacturer No:
DR18-205B-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DR18-205B-C
Package:
Datasheet:
DR18-205B-C
Step5Bar-code shipping tag
DR18-205B-C
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Feature
    Butted Seam, Serrated Termination
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Depth
    13.7mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Angled - 90°, Flag
  • Length
    13.5mm
  • Width
    6.35mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm 0.205 5.21mm