  • DR4560D60
DR4560D60
advertisement
Manufacturer No:
DR4560D60
Manufacturer:
Sensata-Crydom
HK JDW NO:
166-DR4560D60
Package:
SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet:
DR4560D60
Description:
SSR RELAY SPST-NO 60A 48-600V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DR4560D60
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DR4560D60.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Package / Case
    SSR with Integrated Heat Sink
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2018
  • Series
    DR45
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    4V~32VDC
  • Voltage - Load
    48V~600V
  • Load Current
    60A