  • DRV1100U
DRV1100U
advertisement
Manufacturer No:
DRV1100U
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DRV1100U
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DRV1100U
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin DRV1100 Receivers 1 Bits 2/0 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 2516
Step5Bar-code shipping tag
DRV1100U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DRV1100U .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    75.891673mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Driver
  • Resistance
    10GOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    446mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DRV1100
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Nominal Supply Current
    11mA
  • Power Dissipation
    446mW
  • Slew Rate
    80 V/μs
  • Common Mode Rejection Ratio
    62 dB
  • Output Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Input Offset Voltage (Vos)
    5mV
  • Bandwidth
    5MHz
  • Differential Output
    YES
  • Voltage Gain
    9.54dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Protocol
    xDSL
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Number of Drivers/Receivers
    2/0
  • Driver Number of Bits
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Input Bias Current
    1pA
  • Supply Voltage1-Nom
    5V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm