  • DS01-254-L-01BE
DS01-254-L-01BE
advertisement
Manufacturer No:
DS01-254-L-01BE
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-DS01-254-L-01BE
Package:
Datasheet:
DS01-254-L-01BE
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, RA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS01-254-L-01BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Body Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DS01-254
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    1
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    25mA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Slide (Standard)
  • Circuit
    SPST
  • Electrical Life
    2,000 Cycles
  • Washable
    No
  • Actuator Level
    Raised
  • Length
    0.156 3.96mm
  • Height Above Board
    0.264 6.70mm