  • DS1023S-25+
DS1023S-25+
advertisement
Manufacturer No:
DS1023S-25+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1023S-25+
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS1023S-25+
Purchasing and Inquiry
DS1023S-25+ Overview
For cost-effectiveness, it is packaged using Tube. With the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, additional insulation hardware is no longer required. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 4.75V~5.25V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. The operating temperature of this unit is 0°C~70°C. As a result, it is configured with 256 taps/steps. In a wide range of applications, parts with the same base part number DS1023 are universally preferred. The terminals are placed at DUAL. As a result, it is equipped with 16 terminations for unique configurations. During operation, 5V is supplied with a voltage. It uses the logic type SILICON DELAY LINE. Based on advanced CMOS technology, it has been developed. The subcategory Delay Lines provides all the benefits of the subcategory. A Surface Mount mounting is used. Providing flexible power supplies is part of the design of 5V. This device is designed with 16 pins arrangement. Specific applications require a supply voltage of 5V.
DS1023S-25+ Features
Supply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
With 5V I/O
DS1023S-25+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1023S-25+ Delay Lines Timing ICs applications.
  • System Calibration
  • LCD Televisions
  • RF ATE applications
  • Broadband test and measurement
  • Clock De-Skewing
  • Utility Meters
  • Security Systems
  • Digital Video Projection
  • Switch Debouncing
  • Clock Synchronization
Step5Bar-code shipping tag
DS1023S-25+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Available Total Delays
    63.75ns
  • Total Delay-Nom (td)
    76 ns
  • Input Frequency-Max (fmax)
    25MHz
  • Height
    2.35mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    473.692182mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Delay Lines
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DS1023
  • Function
    1-Shot, Programmable
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel, Serial
  • Propagation Delay
    250 ps
  • Output Polarity
    TRUE
  • Logic IC Type
    SILICON DELAY LINE
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    80 ns
  • High Level Output Current
    -1mA
  • Low Level Output Current
    8mA
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    60mA