  • DS1091LUA-033/V+
DS1091LUA-033/V+
advertisement
Manufacturer No:
DS1091LUA-033/V+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1091LUA-033/V+
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1091LUA-033/V+
Description:
3.3V Spread Spectrum Clock Generator 33.3MHz DS1091L Clock Generators Automotive, AEC-Q100, EconOscillator? Series 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) 8 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tube
Purchasing and Inquiry
DS1091LUA-033/V+ Overview
This clock IC is packaged using the Tube method. The 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package contains this clock generator. It contains a total of 8 terminations within RF synthesizer. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, Clock is designed to be used in order to generate the clock signal. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 33.3MHz maximum. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. There are 3V~3.6V available for use with this clock PLL. Statistics suggest that the ambient temperature be set at -40°C~125°C, which is what is estimated by the test. Synthesi33.3MHzing a clock output frequency of 33.3MHz is possible with this clock-generator. It has been classified as a Spread Spectrum Clock Generator electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 8-bit IC that is designed for microprocessors specifically. According to the base part number DS1091L, its related parts can be found. PF synthesizers is equipped with 8 pins. The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency. This electronic part is a member of the Automotive, AEC-Q100, EconOscillator? series. A supply current of 16mA needs to be provided to fully play RF synthesizer's function.
DS1091LUA-033/V+ Features
Available in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Output clock frequency (Max) of 33.3MHz
Operating supply voltage of 3.3V
DS1091LUA-033/V+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1091LUA-033/V+ Clock Generators applications.
  • Bluetooth transmitters
  • FMCW Radar
  • Motor speed controls
  • PCI express cards
  • Fiber Channel
  • Sampling clocks for ADC and DAC
  • Automatic control system test
  • CPUs
  • Precision auxiliary angle deflection measurement
  • Aerospace and defense
Step5Bar-code shipping tag
DS1091LUA-033/V+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, EconOscillator™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Spread Spectrum Clock Generator
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DS1091L
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    16mA
  • Frequency (Max)
    33.3MHz
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • PLL
    No
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Output Clock Frequency-Max
    33.3MHz
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm