  • DS1091LUA-200/V+T
DS1091LUA-200/V+T
advertisement
Manufacturer No:
DS1091LUA-200/V+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1091LUA-200/V+T
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1091LUA-200/V+T
Description:
3.3V Spread Spectrum Clock Generator 200kHz DS1091L Clock Generators Automotive, AEC-Q100, EconOscillator? Series 8 Pins 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) 8 Terminals Surface Mount 3V~3.6V Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
DS1091LUA-200/V+T Overview
The Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. A Clock PLL is included with the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package. 8 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3.3V should be applied to this electronic frequency generator. Clock is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 200kHz Max. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. Clock generator ic works with 3V~3.6V. The temperature should be set at -40°C~125°C to ensure reliable performance. The clock generator ic can synthesi0.2MHze a high-quality clock output frequency of 0.2MHz. This is an electronic part that can be classified as a Spread Spectrum Clock Generator in this case. The clock-generating IC is a 8-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number DS1091L. The frequency synthesizer has 8 pins that are available. There is a maximum supply voltage of 3.3V that electronic frequency generator can handle. There is an electronic part in this series that belongs to the Automotive, AEC-Q100, EconOscillator? family. For the RF synthesizer to function properly, a supply current of 16mA must be provided.
DS1091LUA-200/V+T Features
Available in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Output clock frequency (Max) of 0.2MHz
Operating supply voltage of 3.3V
DS1091LUA-200/V+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1091LUA-200/V+T Clock Generators applications.
  • Frequency Modulation (FM) stereo decoders
  • Reference signals to RF systems
  • Digital switching systems
  • Laptops
  • Local oscillator source in receiver
  • Melting
  • Automatic control system test
  • Signal modulation and demodulation
  • Time to digital converters
  • Main oscillator in receiver
Step5Bar-code shipping tag
DS1091LUA-200/V+T
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, EconOscillator™
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Spread Spectrum Clock Generator
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DS1091L
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    16mA
  • Frequency (Max)
    200kHz
  • Input
    Clock
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • PLL
    No
  • Differential - Input:Output
    No/No
  • Output Clock Frequency-Max
    0.2MHz
  • Divider/Multiplier
    Yes/No
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm