  • DS1217M-1-25
DS1217M-1-25
advertisement
Manufacturer No:
DS1217M-1-25
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1217M-1-25
Package:
30-Card Edge Cartridge Module
Datasheet:
DS1217M-1-25
Description:
MODULE NVRAM 128KB 250NS CARTRDG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DS1217M-1-25
  • Package / Case
    30-Card Edge Cartridge Module
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    30
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    SRAMs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    250GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XSMA-N30
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    128KB
  • Memory Type
    NVRAM
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.1mA
  • Access Time
    250 ns
  • Organization
    512KX8
  • Memory Width
    8
  • Standby Current-Max
    0.025A