  • DS1243Y-120+
DS1243Y-120+
advertisement
Manufacturer No:
DS1243Y-120+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1243Y-120+
Package:
28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS1243Y-120+
Description:
28 Terminations5V 28 Pin DS1243 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year
Purchasing and Inquiry
DS1243Y-120+ Overview
There is an embedded version in the package 28-DIP Module (0.600, 15.24mm).As a result, time clock is packaged in the same way as Tube.There is 4.5V~5.5V voltage supply for this electrical RTC.The type of this electrical real time clock is Phantom Time Chip.Through Hole indicates how this real time clock (RTC) is mounted.Maintaining a constant temperature of 0°C~70°C is essential for safe operation.When operating, you can ensure Leap Year.Transmission lines with 28 terminations have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.There is 5V voltage supplied to this RTC real time clock.A total of 28 pins are attached to this RTCs.As far as the family are concerned, RTCs are part of DS1243.In the subcategory of Timer or RTC, the RTCs can be found.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 8kB.Mounting type for the RTC module is Through Hole.A total of 28 pins are attached to this real time clock.RTC time is important to maintain the supply voltage at 5V in order to maintain high efficiency.You can achieve 120GHz frequency.
DS1243Y-120+ Features
28-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
28 terminations
28 pin count
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1243Y-120+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1243Y-120+ Real Time Clocks applications.
  • White goods
  • GPS/Telematics Devices
  • Hand-Held Devices
  • Network Hubs
  • Digital voice recorders
  • Network Appliance
  • Time keeping application
  • Point-of-Sale Equipment
  • Embedded Time Stamping
  • Vending Machine
Step5Bar-code shipping tag
DS1243Y-120+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Phantom Time Chip
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    120GHz
  • Base Part Number
    DS1243
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    8kB
  • Load Capacitance
    5pF
  • Memory Type
    Non-Volatile, SRAM
  • Access Time
    120 ns
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    7mA @ 3.3V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    N
  • Volatile
    NO
  • Height
    10.67mm
  • Length
    39.37mm
  • Width
    18.29mm