  • DS1254WB-150
DS1254WB-150
advertisement
Manufacturer No:
DS1254WB-150
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1254WB-150
Package:
168-BGA
Datasheet:
DS1254WB-150
Description:
DS1254 Real Time ClocksLeap Year, NVSRAM
Purchasing and Inquiry
DS1254WB-150 Overview
In package 168-BGA, real time clocks can be found.There is a packaging method that is similar to Tray.Unless otherwise stated, this electrical RTC's supply voltage is 3V~3.7V.The type of this electrical real time clock is Phantom Time Chip.Here, Surface Mount represents how this part is mounted.As far as the operating temperature are concerned, electronic time clocks should be 0°C~70°C.When operating, electronic time clocks are possible to make sure that Leap Year, NVSRAM remains constant in the process.RTCs are a member of the family DS1254.This electrical digital time clock's supply voltage is 3V.A total of 2MB of memory is available for storing data and programs on the real time analog clocks.Amounting type Surface Mount is the one associated with the RTC module.A total of 168 pins are equipped with the real time clock.Maintaining a voltage of 3.3V will result in high efficiency.In this case, 150GHz is the highest frequency possible.
DS1254WB-150 Features
168-BGA package
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1254WB-150 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1254WB-150 Real Time Clocks applications.
  • GPS/Telematics Devices
  • Utility Meters
  • White goods
  • Security Systems
  • Point-of-Sale Equipment
  • Accurate high duration timer
  • Glucometer
  • Network Hubs
  • Medical Equipment
  • High duration timers
Step5Bar-code shipping tag
DS1254WB-150
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    168-BGA
  • Number of Pins
    168
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Feature
    Leap Year, NVSRAM
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Type
    Phantom Time Chip
  • Voltage - Supply
    3V~3.7V
  • Frequency
    150GHz
  • Base Part Number
    DS1254
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    2MB
  • Access Time
    150 ns
  • Data Bus Width
    8b
  • Density
    16 Mb
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    7mA @ 3.3V
  • Voltage - Supply, Battery
    3V