  • DS12CR887-33+
DS12CR887-33+
advertisement
Manufacturer No:
DS12CR887-33+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS12CR887-33+
Package:
24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
DS12CR887-33+
Description:
24 Terminations3.3V 24 Pin DS12CR887 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS12CR887-33+ Overview
The package 24-DIP Module (0.600, 15.24mm) contains real time clocks.As of Tube, time clock is packaged in this way.A voltage of 2.97V~3.63V is supplied to this electrical RTC.An electrical real time clock of type Clock/Calendar can be said to be this one.On the system board, this real time clock (RTC) is mounted in Through Hole.-40°C~85°C should be the operating temperature.When operating, electronic time clocks are possible to ensure that Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger are maintained.When transmission lines are terminated with a zero, their characteristic impedance is that of the terminating RTC module.Obviously, a voltage of 3.3V is being supplied to this electronic component.As it has 24 pins, it is equipped with the necessary features.The family in which RTCs belongs are DS12CR887.Note that the supply voltage is 2V~3.05V for this electrical digital time clock.Located in Timer or RTC, this component is present.A memory of 114B is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.The frequency of real time clocks' output should not exceed 0.032MHz.Mounting type Through Hole matches the RTC module.A total of 24 pins are attached to this real time clock.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS12CR887-33+ Features
24-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
24 terminations
24 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS12CR887-33+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS12CR887-33+ Real Time Clocks applications.
  • Electronic metering
  • Hand-Held Devices
  • Portable Instruments
  • Switcher
  • IoT
  • Elapsed time counter
  • Server
  • Portable Instruments
  • Vending Machine
  • Fax/Printer
Step5Bar-code shipping tag
DS12CR887-33+
  • Package / Case
    24-DIP Module (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    DS12CR887
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    114B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    2mA @ 2.97V~3.63V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    2V~3.05V
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    9.398mm
  • Length
    33.782mm