  • DS12R885S-33+
DS12R885S-33+
advertisement
Manufacturer No:
DS12R885S-33+
HK JDW NO:
503-DS12R885S-33+
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
DS12R885S-33+
Description:
24 Terminations3.3V 24 Pin DS12R885 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS12R885S-33+ Overview
real time clocks is located in package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Tube.There is 2.97V~3.63V supply voltage for this electrical RTC.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.There should be -40°C~85°C operating temperature.In order to ensure Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger when operating, a certain value has to be set.In the case of 24 terminations, transmission lines have the characteristic impedance of the terminating RTC module.This electronic component receives a voltage of 3.3V.A total of 24 pins are attached to this RTCs.Thare RTCs em are part of the family DS12R885.The voltage supply of this electrical digital time clock is 2V~3.05V.In Timer or RTC, this part is included.In the RTC times, there is a memory of 114B that is available for storing programs as well as data.There should be no more than a 0.032MHz frequency at real time clocks' output.Surface Mount is the mounting type of the RTC module.The real time clock is equipped with 24 pins.When an input signal is received, 1 timers are used to output a signal at a preset time.Optimal efficiency requires a supply voltage of 3.3V.
DS12R885S-33+ Features
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
24 terminations
24 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS12R885S-33+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS12R885S-33+ Real Time Clocks applications.
  • Medical Equipment
  • Mobile telephones
  • Battery powered products
  • Server
  • Accurate high duration timer
  • Embedded Systems
  • Elapsed time counter
  • Power Meters
  • Metering
  • Printers
Step5Bar-code shipping tag
DS12R885S-33+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    DS12R885
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    114B
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Current - Timekeeping (Max)
    2mA @ 2.97V~3.63V
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    2V~3.05V
  • Volatile
    NO
  • Height
    2.35mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    7.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C