  • DS1308U-18+T
DS1308U-18+T
advertisement
Manufacturer No:
DS1308U-18+T
HK JDW NO:
503-DS1308U-18+T
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1308U-18+T
Description:
8 Terminations1.8V 8 Pin DS1308 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year, NVSRAM, Square Wave Output 0.4MHz
Purchasing and Inquiry
DS1308U-18+T Overview
The package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains real time clocks.Time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).Providing this electrical RTC with a voltage of 1.71V~5.5V is required.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.The real time clock (RTC) that is mounted in the way of Surface Mount is connected to this circuit board.In order to be safe, electronic time clocks are imperative that the temperature are kept at -40°C~85°C at all times.Electronic time clocks are possible to make sure that Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output are maintained when operating.Transmitter lines with 8 terminations exhibit the characteristic impedance of the terminating RTC module.Obviously, a voltage of 1.8V is being supplied to this electronic component.8 pins are present on it.RTCs are a member of the family DS1308.A voltage of 1.3V~5.5V is supplied to this electrical digital time clock.Timer or RTC includes this part.In the RTC times you will find a memory of 56B which is available for your programs and data storage.There should be no more than a 0.4MHz frequency at real time clocks' output.Mounting type Surface Mount is chosen for the RTC module.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 1.8/5V.Following an input signal, there are 1 timers that output a signal at a preset time.A high efficiency supply voltage should be maintained at 1.8V.
DS1308U-18+T Features
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
8 terminations
8 pin count
1.8/5V power supplies
Be maintained at 1.8V for high efficiency.
DS1308U-18+T Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1308U-18+T Real Time Clocks applications.
  • Point-of-Sale Equipment
  • Glucometer
  • Fax/Printer
  • Medical Equipment
  • Digital voice recorders
  • Printers
  • Bridges
  • Utility Meters
  • High duration timers
  • Vending Machine
Step5Bar-code shipping tag
DS1308U-18+T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Feature
    Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    1.71V~5.5V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DS1308
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Memory Size
    56B
  • Clock Frequency
    0.4MHz
  • Current - Timekeeping (Max)
    100μA @ 200μA @ 1.89V~5.5V
  • Interrupt Capability
    N
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm