  • DS1315EN-33+
DS1315EN-33+
advertisement
Manufacturer No:
DS1315EN-33+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1315EN-33+
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1315EN-33+
Description:
20 Terminations3.3V 20 Pin DS1315 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryLeap Year 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS1315EN-33+ Overview
In the package 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), you will find real time clocks, and you will be able to install real time clocks.Tube is the way time clock is packaged, which is the way time clock is intended to be.It requires a voltage of 3V~3.6V to be supplied.This electrical real time clock is type Phantom Time Chip.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Keeping the temperature at -40°C~85°C is essential to maintaining a safe working environment.When operating, electronic time clocks are possible to make sure that Leap Year remains constant in the process.There is the possibility of terminating transmission lines with 20 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.This RTC real time clock has a voltage of 3.3V.It is equipped with 20 pins.As a member of the DS1315 family, RTCs belongs to them.There is 2.5V~3.7V supply voltage for this electrical digital time clock.Timer or RTC includes this component in its content.It should not exceed 0.032MHz as the output frequency of the real time analog clock.As a power supply for the real time clock, a value of 3.3V is used.
DS1315EN-33+ Features
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
20 terminations
20 pin count
3.3V power supplies
DS1315EN-33+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1315EN-33+ Real Time Clocks applications.
  • High duration timers
  • Bridges
  • Accurate high duration timer
  • IoT
  • GPS/Telematics Devices
  • Modem
  • Medical Equipment
  • Battery backed up systems
  • Industrial
  • Point-of-Sale Equipment
Step5Bar-code shipping tag
DS1315EN-33+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Leap Year
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Phantom Time Chip
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1315
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    1.1mA @ 3.3V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    N
  • Voltage - Supply, Battery
    2.5V~3.7V
  • Volatile
  • Information Access Method
    SERIAL, FIXED PROTOCOL
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm