  • DS1386P-32-120
DS1386P-32-120
advertisement
Manufacturer No:
DS1386P-32-120
HK JDW NO:
503-DS1386P-32-120
Package:
34-PowerCap™ Module
Datasheet:
DS1386P-32-120
Description:
34 Terminations5V 34 Pin DS1386 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS1386P-32-120 Overview
In package 34-PowerCap? Module, real time clocks can be found.A Tube package is used to package time clock.There is a voltage of 4.5V~5.5V when powering this electrical RTC.Electrical real time clocks of type Clock/Calendar correspond to this real time clock.The position of this real time clock (RTC) on the system board is indicated by Surface Mount.Keeping the temperature at 0°C~70°C is essential to maintaining a safe working environment.During the course of operation, Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 34 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.Obviously, a voltage of 5V is being supplied to this electronic component.It is equipped with 34 pins.As a member of the DS1386 family, RTCs belongs to them.Its supply voltage is 3V.A part like this is included in Timer or RTC.A memory of 32KB is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.The frequency of real time clocks' output should not be higher than 0.032MHz.Mounting type Surface Mount is chosen for the RTC module.In order for it to be powered, it requires a power supply of 5V.With 34 pins, it is equipped.There are 1 timers, which are control real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.Maintaining the supply voltage at 5V is the key to high efficiency.
DS1386P-32-120 Features
34-PowerCap? Module package
34 terminations
34 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1386P-32-120 Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1386P-32-120 Real Time Clocks applications.
  • Health Care
  • Set-Top Box
  • Network Hubs
  • Point-of-Sale Equipment
  • Printers and copiers
  • Battery backed up systems
  • Copy machines
  • Switcher
  • Fax/Printer
  • Point-of-Sale Equipment
Step5Bar-code shipping tag
DS1386P-32-120
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    34-PowerCap™ Module
  • Number of Pins
    34
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    34
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    DS1386
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Parallel
  • Memory Size
    32KB
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Timers
  • Current - Timekeeping (Max)
    4mA @ 5V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    3V