  • DS1388Z-33+
DS1388Z-33+
advertisement
Manufacturer No:
DS1388Z-33+
HK JDW NO:
503-DS1388Z-33+
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
DS1388Z-33+
Description:
8 Terminations3.3V 8 Pin DS1388 Real Time ClocksTimers or RTCs SubcategoryEEPROM, Leap Year, Supervisor, Trickle-Charger, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
DS1388Z-33+ Overview
real time clocks is located in package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).In this case, time clock is packaged in the way of Tube.The supply voltage of this electrical RTC is 2.97V~3.63V.An electrical real time clock of this type is called a Clock/Calendar.This part is mounted on the systemboard in the way indicated by Surface Mount.In order to operate properly, the temperature should be -40°C~85°C.Electronic time clocks are possible to guarantee EEPROM, Leap Year, Supervisor, Trickle-Charger, Watchdog Timer when operating.A transmission line with 8 terminations possesses the characteristic impedance of the RTC module terminating it.It is possible to see 3.3V voltage being supplied to this RTC real time clock.It is equipped with the necessary features since it has 8 pins.The family RTCs belongs to are DS1388.A voltage of 1.3V~5.5V is required for the supply of this electrical digital time clock.A part like this is included in Timers or RTCs.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 512B.The RTC module is mounted with mounting type Surface Mount.8 pins are present on it.High efficiency requires a 3.3V supply voltage.In this case, the frequency can be achieved at 32.8kHz.With 1 outputs, the real time analog clock is configured.
DS1388Z-33+ Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
8 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
1 outputs
DS1388Z-33+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1388Z-33+ Real Time Clocks applications.
  • Copier
  • Bridges
  • Industrial
  • Hand-Held Devices
  • Modem
  • Fax/Printer
  • Digital video camera
  • Accurate high duration timer
  • Automotive
  • Copy machines
Step5Bar-code shipping tag
DS1388Z-33+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    540.001716mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    EEPROM, Leap Year, Supervisor, Trickle-Charger, Watchdog Timer
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Timers or RTCs
  • Voltage - Supply
    2.97V~3.63V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32.8kHz
  • Base Part Number
    DS1388
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Memory Size
    512B
  • Logic Function
    Clock
  • Current - Timekeeping (Max)
    150μA @ 2.97V~3.63V
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm