  • DS1390U-33+
DS1390U-33+
advertisement
Manufacturer No:
DS1390U-33+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-DS1390U-33+
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
DS1390U-33+
Description:
10 Terminations3.3V 10 Pin DS1390 Real Time ClocksTimers or RTCs SubcategoryAlarm, Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger 0.032MHz
Purchasing and Inquiry
DS1390U-33+ Overview
In the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, real time clocks is embedded.Basically, time clock is packaged in a way that is equivalent to Tube.It is important to keep in mind that the supply voltage of this electrical RTC is 2.97V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Keeping the temperature at -40°C~85°C is essential to maintaining a safe working environment.During the course of operation, Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger can be ensured.Transmitter lines with 10 terminations exhibit the characteristic impedance of the terminating RTC module.Obviously, a voltage of 3.3V is being supplied to this electronic component.The reason for this is that, due to the fact that it has 10 pins, it has the necessary features.There are only one family in which RTCs belongs, and that are DS1390.This electrical digital time clock is powered by 1.3V~5.5V voltage.Timers or RTCs includes this component in its content.There should not be a difference between real time clocks' output frequency and 0.032MHz.RTC module mounting type Surface Mount is specified.It is equipped with 10 pins.1 timers are used in this system. They output a signal after an input signal is received at a predetermined time.RTC time is important to maintain the supply voltage at 3.3V in order to maintain high efficiency.
DS1390U-33+ Features
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
10 terminations
10 pin count
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1390U-33+ Applications
There are a lot of Maxim Integrated DS1390U-33+ Real Time Clocks applications.
  • Medical Devices
  • Time keeping application
  • Medical Devices
  • POS Terminal
  • Thermostat
  • Hand-Held Devices
  • Set-Top Box
  • Low standby power applications
  • Electronic metering
  • White goods
Step5Bar-code shipping tag
DS1390U-33+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    143.193441mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timers or RTCs
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.97V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    DS1390
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    SPI
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    175μA @ 2.97V~5.5V
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~5.5V
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    SERIAL, 3-WIRE
  • Height
    950μm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    3.05mm