  • DS1803E-010
DS1803E-010
advertisement
Manufacturer No:
DS1803E-010
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-DS1803E-010
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
DS1803E-010
Description:
14 Terminations3V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
DS1803E-010 Overview
A package containing 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.There are 14 terminations on this digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.In the digi devices, there are 14 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.Flow can be restricted using 10kOhm.This digital variable resistor contains Selectable Address.This digital potentiometer has the following additional features: ALSO OPERATES FROM 5 V NOMINAL SUPPLY
DS1803E-010 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1803E-010 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC DS1803E-010 Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Brightness of monitors
  • Automatic detection of equipment
  • Calibration instrumentation
  • Industrial control circuits
  • Analogue circuit
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjust VCOM settings
  • Bias adjustment circuits
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
DS1803E-010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    750 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES FROM 5 V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    750ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -0.5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm