  • DS61650CN50FPV
DS61650CN50FPV
advertisement
Manufacturer No:
DS61650CN50FPV
HK JDW NO:
668-DS61650CN50FPV
Package:
120-LQFP
Datasheet:
Description:
ROMless H8SX 32-Bit Microcontroller H8® H8SX/1600 Series DS61650 120 Pin 50MHz 3.3V 120-LQFP
Quantity:
In Stock : 15544
Step5Bar-code shipping tag
DS61650CN50FPV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    120-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    120
  • Operating Temperature
    -20°C~75°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    H8® H8SX/1600
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    120
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    50MHz
  • Base Part Number
    DS61650
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    SCI
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    82
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    H8SX
  • Peripherals
    DMA, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    SCI, SmartCard
  • Supply Current-Max
    65mA
  • Bit Size
    32
  • Watchdog Timer
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Address Bus Width
    24
  • Number of Programmable I/O
    50
  • Length
    14mm