  • DS90LV018ATM
DS90LV018ATM
advertisement
Manufacturer No:
DS90LV018ATM
HK JDW NO:
815-DS90LV018ATM
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminations 3.3V 8 Pin DS90LV018 Receivers 0/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 283
Step5Bar-code shipping tag
DS90LV018ATM
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Receiver
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    1.025W
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DS90LV018
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    5.4mA
  • Power Dissipation
    1.025W
  • Max Supply Current
    9mA
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Turn On Delay Time
    2.5 ns
  • Data Rate
    400Mbps
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Power Consumption
    18W
  • Number of Drivers/Receivers
    0/1
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    EIA-644; TIA-644
  • ESD Protection
    Yes
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Output Low Current-Max
    0.002A
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm