  • DS90LV018ATMX/NOPB
DS90LV018ATMX/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS90LV018ATMX/NOPB
HK JDW NO:
815-DS90LV018ATMX/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminations 3.3V 8 Pin DS90LV018 Receivers 0/1 Drivers/Receivers 1 Functions
Quantity:
In Stock : 10
Step5Bar-code shipping tag
DS90LV018ATMX/NOPB
  • Propagation Delay
    2.5 ns
  • Turn On Delay Time
    2.5 ns
  • Data Rate
    400Mbps
  • Output Polarity
    TRUE
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Power Consumption
    18W
  • Number of Drivers/Receivers
    0/1
  • Max Input Current
    20μA
  • Receiver Number of Bits
    1
  • Interface Standard
    EIA-644; TIA-644
  • Supply Voltage1-Nom
    3.3V
  • Output Low Current-Max
    0.002A
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    142.994995mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Receiver
  • Max Power Dissipation
    1.025W
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DS90LV018
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
  • Operating Supply Current
    9mA
  • Nominal Supply Current
    5.4mA
  • Power Dissipation
    1.025W
  • Max Supply Current
    9mA