  • DS90UR903QSQE/NOPB
DS90UR903QSQE/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
DS90UR903QSQE/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-DS90UR903QSQE/NOPB
Package:
40-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
40 40 0.5mm Serializers & Deserializers 90mA mA 6mm mm 750μm mm 800μm mm 1.8V V
Purchasing and Inquiry
DS90UR903QSQE/NOPB Overview
A Tape & Reel (TR) case contains it.Packaged in 40-WFQFN Exposed Pad cases.As far as mounting is concerned, type Surface Mount is the most recommended.Variations in the operating temperature range of -40°C~105°C TA are made by the device.This chip has an output that is connected to 1.71V~1.89V 3V~3.6V volts of power.For input, there are LVCMOS forms.Interface ics are recognized by FPD-Link II, LVDS as output types.In order to operate this device, there are 21 inputs to be used.You are able to search for related parts based on the DS90UR903 family.This part has a LINE TRANSCEIVER interface IC type.Total 40 terminations are present.There are 40 pins on the chip that are available for use.Serializer/Deserializer can handle voltages up to 1.8V.A part of Line Driver or Receivers is this chip.1.8V volts is the chip's operating supply voltage.These electrical components are included in the Automotive, AEC-Q100 series.With a maximum supply current of 90mA, it has a maximum operating voltage.A 1-element is contained in it.The device contains 24 receivers.This chip can also be used to find I2C.
DS90UR903QSQE/NOPB Features
Available in 40-WFQFN Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE TRANSCEIVER
Subcategory: Line Driver or Receivers
Number of Receivers: 24
DS90UR903QSQE/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments DS90UR903QSQE/NOPB serializers and deserializers applications.
  • Driving common-cathode LED displays
  • Bar Graphs and Matrix Displays
  • Augmented reality glasses
  • Industrial Controllers and Instrumentation
  • Multiplexing with common-cathode LED displays
  • Driving incandescent displays
  • Climate Controls
  • DC Plasma Displays
  • Instrumentation Readouts
  • Dlsplay Integrtty ls Compromissd
Step5Bar-code shipping tag
DS90UR903QSQE/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    40-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    I2C
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V 3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    DS90UR903
  • Function
    Serializer
  • Output Type
    FPD-Link II, LVDS
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    1
  • Supply Current-Max
    90mA
  • Input Type
    LVCMOS
  • Data Rate
    903Mbps
  • Number of Inputs
    21
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Differential Output
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER
  • Interface IC Type
    LINE TRANSCEIVER
  • Driver Number of Bits
    1
  • Interface Standard
    I2C
  • Supply Voltage1-Nom
    1.8V
  • Number of Receivers
    24
  • Height
    800μm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm