  • DSA30I150PA
DSA30I150PA
advertisement
Manufacturer No:
DSA30I150PA
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSA30I150PA
Package:
TO-220-2
Datasheet:
DSA30I150PA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSA30I150PA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    900μA @ 150V
  • Power Dissipation
    175W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    930mV @ 30A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Reverse Leakage Current
    900μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    200A
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    800mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    900μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V