  • DSA35-16A
DSA35-16A
advertisement
Manufacturer No:
DSA35-16A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSA35-16A
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
DSA35-16A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSA35-16A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DSA35-16A.
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    180°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    1
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Avalanche
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4mA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55V @ 150A
  • Case Connection
    ANODE
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~180°C
  • Max Surge Current
    650A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Forward Voltage
    1.55V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.6kV
  • Average Rectified Current
    49A
  • Number of Phases
  • Peak Reverse Current
    4mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    690A
  • Reverse Voltage
    1.6kV