  • DSB2I60SB
DSB2I60SB
advertisement
Manufacturer No:
DSB2I60SB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSB2I60SB
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
DSB2I60SB
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 2A -55°C~150°C 100μA @ 60V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AA, SMB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSB2I60SB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 2A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    75A
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    2A