  • DSC1001AE2-080.0000T
DSC1001AE2-080.0000T
advertisement
Manufacturer No:
DSC1001AE2-080.0000T
HK JDW NO:
536-DSC1001AE2-080.0000T
Package:
4-SMD, No Lead Exposed Pad
Description:
Standard Clock Oscillators MEMS Oscillator, Low Power, -20C-70C, 25ppm
Step5Bar-code shipping tag
DSC1001AE2-080.0000T
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Solder
  • Type
    XO (Standard)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V AND 1.8V SUPPLY VOLTAGE
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Frequency Stability
    ±25ppm
    MEMS
  • Physical Dimension
    7.0mm x 5.0mm x 0.9mm
  • Operating Frequency
    80MHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    15μA
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    8.7mA
  • Max Duty Cycle
    55 %
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q100
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C