  • DSC1001CC1-025.0000T
DSC1001CC1-025.0000T
advertisement
Manufacturer No:
DSC1001CC1-025.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSC1001CC1-025.0000T
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
Standard Clock Oscillators 0C - 70C 50 ppm 025.0000MHz
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSC1001CC1-025.0000T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DSC1001
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.3V
  • Frequency
    25MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    6.3mA
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    15μA
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    6.3mA
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    2.4892mm