  • DSC1001DL2-027.0000T
DSC1001DL2-027.0000T
advertisement
Manufacturer No:
DSC1001DL2-027.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSC1001DL2-027.0000T
Package:
4-VDFN
Description:
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSC1001DL2-027.0000T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Standard, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-VDFN
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DSC1001
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.3V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    27MHz
  • Frequency Stability
    ±25ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Physical Dimension
    2.5mm x 2.0mm x 0.85mm
  • Operating Frequency
    27MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    15μA
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    7.2mA
  • Max Duty Cycle
    55 %
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm