  • DSC1101AE1-125.0000T
DSC1101AE1-125.0000T
advertisement
Manufacturer No:
DSC1101AE1-125.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSC1101AE1-125.0000T
Package:
6-SMD, No Lead
Description:
Oscillator MEMS 125MHz ±50ppm (Stability) 15pF CMOS 55% 2.5V/3.3V 6-Pin QFN EP SMD T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSC1101AE1-125.0000T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    DSC1101
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
  • Voltage - Supply
    2.25V~3.6V
  • Frequency
    125MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Physical Dimension
    7.0mm x 5.0mm x 0.85mm
  • Operating Frequency
    125MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    95μA
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    35mA
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm