  • DSC1101AI2-064.0000
DSC1101AI2-064.0000
advertisement
Manufacturer No:
DSC1101AI2-064.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSC1101AI2-064.0000
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
MEMS OSC XO 64.0000MHZ CMOS SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSC1101AI2-064.0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    DSC1101
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    2.25V~3.6V
  • Frequency
    64MHz
  • Frequency Stability
    ±25ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Physical Dimension
    7.0mm x 5.0mm x 0.85mm
  • Operating Frequency
    64MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    95μA
  • Max Supply Current
    35mA
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm