  • DSC1101AM1-160.0000
DSC1101AM1-160.0000
advertisement
Manufacturer No:
DSC1101AM1-160.0000
HK JDW NO:
536-DSC1101AM1-160.0000
Package:
6-SMD, No Lead
Description:
MEMS OSC XO 160.0000MHZ CMOS SMD
Step5Bar-code shipping tag
DSC1101AM1-160.0000
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Supply
    2.25V~3.6V
  • Frequency
    160MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
    MEMS
  • Physical Dimension
    7.0mm x 5.0mm x 0.9mm
  • Operating Frequency
    160MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    95μA
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    35mA
  • Max Duty Cycle
    55 %
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm