  • DSEP30-12B
DSEP30-12B
advertisement
Manufacturer No:
DSEP30-12B
HK JDW NO:
415-DSEP30-12B
Package:
TO-247-2
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3.75V @ 30A -55°C~175°C 100μA @ 1200V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 18
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
DSEP30-12B
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    165W
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.75V @ 30A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Capacitance @ Vr, F
    12pF @ 600V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    200A