  • DSEP60-06AT
DSEP60-06AT
advertisement
Manufacturer No:
DSEP60-06AT
HK JDW NO:
415-DSEP60-06AT
Package:
TO-268-3
Datasheet:
Description:
RECTIFIER DIODE Diode Rectifier 2-Termination TO-268-3
Step5Bar-code shipping tag
DSEP60-06AT
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-268-3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Surge Current
    600A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    2.04V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    60A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    650μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-268AA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Reverse Voltage
    600V