  • DSP1-DC24V-R-F
DSP1-DC24V-R-F
advertisement
Manufacturer No:
DSP1-DC24V-R-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DSP1-DC24V-R-F
Package:
Datasheet:
DSP1-DC24V-R-F
Description:
General Purpose Relays DSP Relay (RoHS)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSP1-DC24V-R-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    4.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    DSP
  • Feature
    Reverse Polarity
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reference Standard
    CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20.2mm
  • Body Breadth
    11 mm
  • Physical Dimension
    20.2mm x 11mm x 10.5mm
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST, SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    1.92kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    5A@380VAC
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    12.5mA
  • Release Time
    5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Power Consumption
    300mW
  • Coil Power
    300mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    3000 Vrms
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    1250VA@250VAC
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    150W@125VDC
  • Relay Form
    1 FORM A,B
  • Body Height
    10.5mm
  • Length - Termination
    0.0035 inch