  • DSP1-L2-DC12V-F
DSP1-L2-DC12V-F
advertisement
Manufacturer No:
DSP1-L2-DC12V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DSP1-L2-DC12V-F
Package:
DIP
Datasheet:
DSP1-L2-DC12V-F
Description:
Relay; E-Mech; Latching; SPST-NO; SPST-NC; Cur-Rtg 5A; Ctrl-V 12DC; PCB Mnt; Solder
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSP1-L2-DC12V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    4.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    DSP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RELEASE TIME WITHOUT DIODE
  • Power Rating
    300mW
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Packing Method
    BOX
  • Depth
    11mm
  • Current Rating
    5A
  • Reference Standard
    CSA; TUV; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Physical Dimension
    20.2mm x 11mm x 10.5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Sealing
    WATER PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    5A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST, SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    480Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    25mA
  • Release Time
    5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    300mW
  • Coil Power
    300mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Height
    10.5mm
  • Length
    20.2mm
  • Width
    11mm