  • DSP56F827FG80E
DSP56F827FG80E
advertisement
Manufacturer No:
DSP56F827FG80E
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-DSP56F827FG80E
Package:
128-LQFP
Datasheet:
DSP56F827FG80E
Description:
128KB 64K x 16 FLASH 56800 16-Bit Microcontroller 56F8xx Series DSP56F827 2.5V 128-LQFP
Quantity:
In Stock : 16493
Step5Bar-code shipping tag
DSP56F827FG80E
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSP56F827
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G128
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.75V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    64
  • Speed
    80MHz
  • RAM Size
    4K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.25V~2.75V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    56800
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 64K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, SCI, SPI, SSI
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Address Bus Width
    16
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    MULTIPLE
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    128-LQFP
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    56F8xx
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    128
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY