  • DSS10-01AS-TUB
DSS10-01AS-TUB
advertisement
Manufacturer No:
DSS10-01AS-TUB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSS10-01AS-TUB
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
DSS10-01AS-TUB
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 840mV @ 10A -55°C~175°C 300μA @ 100V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSS10-01AS-TUB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263AB
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    840mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Forward Voltage
    840mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V